Zdrowie

Najlepszy dla nas? Ananas!

O wspaniałym owocu jakim jest ananas zdążyłam już wspomnieć kilkukrotnie w moich wpisach. Dlaczego? Otóż ananas w mojej kuchni gości często i spełnia trzy walory: estetyczne, smakowe oraz prozdrowotne.  Owoc ten bowiem wraz ze swoją koroną jest wyjątkową ozdobą, wspaniale smakuje oraz może z powodzeniem niwelować sporo dolegliwości…Jakich?

Ananas w kontekście właściwości wspomagających zdrowie znany jest głównie z enzymu w nim występującego o nazwie Bromelaina, którą możemy dostać w aptekach w postaci tabletek – moim zdaniem jednak forma owocu jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Bromelaina to enzym trawiący białko, toteż nietrudno się domyślać, iż wpływa na łatwiejsze trawienie białek.

pineapple-1149533_960_720

Ja jak już wspominałam we wpisie o produktach o działaniu przeciwzapalnym stosuję ananasy w każdej formie stanu zapalnego, którą przechodzi mój organizm – w związku z moimi tendencjami do częstych zachorowań na zapalenie zatok codziennie staram się jeść plasterek ananasa. Każda infekcja (wiem z autopsji) przechodzi zdecydowanie szybciej, gdy wspomożemy się tym owocem.

Najbardziej zadziwiająca jest właściwość ananasa polegająca na niwelowaniu opuchlizny. Kilka lat temu szukałam skutecznego panaceum na worki pod oczami – stosowałam okłady z zielonej herbaty, jednakże działały one jedynie na zasadzie takiej, że należało je nałożyć na opuchnięte powieki. Codziennie zjadany ananas ZAPOBIEGAŁ ich powstawaniu, toteż po czasie całkowicie zniknęły.

W literaturze odnalazłam szereg właściwości ananasów:

  • łagodzi ból zatok oraz infekcje układu oddechowego (co już wspomniałam)
  • łagodzi stany zapalne,
  • przyspiesza gojenie się ran oraz regenerację urazów,
  • wzmacnia układ odpornościowy,
  • bromelaina wykazuje właściwości antybiotyczne oraz wspomagające działanie innych antybiotyków,
  • zapobiega powstawaniu skrzepów, więc wspomaga profilaktykę zawałów oraz zakrzepicy,
  • reguluje pracę układu immunologicznego,
  • może wspomóc dbałość o urodę: maseczki z ananasa są lekiem na wypryski oraz trądzik oraz spowalnia starzenie się organizmu,
  • wspomaga profilaktykę osteoporozy,
  • pozytywnie wpływa na trzustkę oraz wątrobę.

Literatura donosi jednak, iż w niektórych przypadkach warto stosować umiar w spożywaniu ananasów… Jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe lub antydepresyjne warto kwestie jedzenia ananasów skonsultować z lekarzem (który najprawdopodobniej nie będzie miał pojęcia, że zachodzi taka korelacja:). Słyszałam także kiedyś, iż ananasów nie można jeść będąc w ciąży, gdyż grozi to poronieniem. Nie znalazłam jednak na ten temat doniesień w literaturze… Z pewnością jednak z uwagi na działanie rozrzedzające krew warto wstrzymać się od ananasów gdy jesteśmy narażeni na utratę krwi, jak np. kobiety w trakcie menstruacji.

szwiz-300x176

Udostępnij wpis